головна
міські оголошення
робота і навчання
міський форум
візитівка міста історія символіка міські новини фотогалерея мапа
  

міська влада

  
  
  міський голова
  міська рада
  міськвиконком
  Стратегія розвитку міста до 2020 року
  міський бюджет
  державні закупівлі
  регуляторна політика
  державний адміністратор міста
  адміністративні послуги
  Очищення влади
  комунальні підприємства
  участь у проектах
  контакти

  
  

економіка міста

  
  
  стан економіки
  план соціально-економічного розвитку
  підприємства міста
  фінансові установи
  бізнес-інформація
  розвиток малого підприємництва
  пропозиції для інвесторів

  
  

гуманітарна сфера

  
  
  освіта
  охорона здоров'я
  культура
  історичні пам'ятки
  спорт

  
Архів
Українські міста в Iнтернеті

Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика   Міські новини

  
04-05-2007

Впровадження адміністративно-територіальної реформи в Україні

4 травня 2007 року в Києві відбулося засідання Оргкомітету Всеукраїнської наради міських голів «Впровадження адміністративно-територіальної реформи в Україні».

Мета Всеукраїнської наради міських голів – обговорення Моделі адміністративно-територіальної реформи в Україні (далі – Модель), запропонованої Інститутом трансформації суспільства (ІТС); вироблення консолідованої позиції українських міських голів щодо проведення адміністративно-територіальної реформи в Україні; оформлення узгоджених положень Моделі у вигляді законодавчих ініціатив, які надаватимуться Президенту України, у Кабінет Міністрів України та профільні Комітети Верховної Ради України для підготовки відповідного законопроекту.


Учасники заходу


Мета засідання Оргкомітету – обговорити модель проведення Всеукраїнської наради міських голів, виробити її порядок денний та регламент на основі пропозицій Інституту трансформації суспільства і міських голів України, які визнали за доцільне та дали згоду на участь у Всеукраїнській нараді.


Учасники заходу


До складу Оргкомітету Всеукраїнської наради міських голів увійшли 26 міських голів України, директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін та ректор Національної академії управління Сергій Єрохін.

У засіданні Оргкомітету взяли участь керівники українських міст:

Беркут Юрій, Прилуцький міський голова

Доля Сергій, Малинський міський голова

Колесник Андрій, Смілянський міський голова

Корпань Олексій, Золотоніський міський голова

Кошарук Сергій, Ковельський міський голова

Мельничук Володимир, Хмільницький міський голова

Равлик Василь, Сокирянський міський голова

Сапожніков Віктор, Нововолинський міський голова

Сепітий Володимир, Ізюмський міський голова

Сичова Ірина, Первомайський міський голова

Скічко Олексій, Олександрійський міський голова

Тимофієв Володимир, Фастівський міський голова

Федорчук Анатолій, Бориспільський міський голова

Чиколай Микола, Коростишівський міський голова

Чорна Галина, Волочиський міський голова

Веремчук Микола, перший заступник Володимир-
Волинського міського голови

Обиденна Тетяна, заступник Нікопольського міського голови

Мисько Валерій, заступник Костопільського міського голови

Толкачов Геннадій, заступник Конотопського міського голови

Брік Василь, радник Могилів-Подільського міського голови

Арцев Юрій, секретар Рубіжанської міської ради


Лаура Рейніля, Олег Соскін, Олав Берстад, Сергій Єрохін


У засіданні Оргкомітету також взяли участь та виступили керівники посольств Скандинавських країн – Фінляндії та Норвегії, де впроваджена ефективна модель місцевого самоврядування, придатна для українських реалій.

Короткий огляд заходу

Засідання Оргкомітету відкрив ректор Національної академії управління Сергій Єрохін, який підтримав ідею проведення Всеукраїнської наради міських голів і наголосив на необхідності підготовки високопрофесійних кадрів для органів місцевого самоврядування, для чого в НАУ створені найкращі умови. Зокрема Національна академія управління спільно з Інститутом трансформації суспільства розробили навчальну програму для здобуття другої вищої освіти представниками місцевої влади за спеціальностями „Фінанси” та „Правознавство”, що має два етапи: перепідготовка (1 рік) і магістратура (1 рік).

Лаура Рейніля, Посол Фінляндії в Україні, зазначила, що місцеве самоврядування є наріжним каменем демократії в багатьох країнах, у тому числі у Фінляндії. Стабільність та високий рівень добробуту громадян Північних країн можна пояснити саме тим, що вони мають глибоко укорінені традиції та демократичні засади управління на місцевому рівні.

Досвід Фінляндії свідчить, що коли на місцях приймаються рішення, які стосуються громадян, то влада і політика набувають людського вигляду і служать для покращення добробуту людей. На місцевому рівні набагато легше визначити спільні інтереси й погодити правила гри, аніж на національному рівні. Останні потрібні для того, щоб уникнути нестабільності та кризових ситуацій. Фінляндія мала можливість розробити такі правила протягом 90 років своєї незалежності.

Пані Посол продемонструвала встановлені правила гри на прикладі формування останнього фінського уряду після парламентських виборів, що відбулися в середині березня 2007 року. Задовго перед виборами політичні партії домовилися про план дій після завершення виборчого процесу. І цей план дій був дотриманий незважаючи на те, що результати виборів видалися несподіваними для більшості фінів. Протягом місяця була погоджена урядова програма та створений новий уряд попри те, що це призвело до зміни урядової коаліції.

Відповідальність та владу часто поєднують із бюджетами: ті, хто приймають рішення як використовувати гроші, мають справжню владу та можуть впливати на розвиток. У Фінляндії податки збираються як на муніципальному, так і на державному рівні, а відтак важливі рішення про використання коштів із користю для своїх жителів також приймаються на двох рівнях. Звичайно, простіше вирішити питання щодо налагодження доріг на місцевому рівні, аніж просити поради у держави.

Вирішальною є також роль відданих справі міських голів та міських адміністрацій, що борються за благополуччя своїх міст і населення.
Насамкінець пані Рейніля зазначила: залишаю Вам свої ідеї для подальшого осмислення та бажаю успіхів у підготовці до Всеукраїнської наради міських голів, яка може мати вирішальне значення на шляху впровадження адміністративно-територіальної реформи в Україні.

Олав Берстад, Посол Королівства Норвегія в Україні, відзначив, що Північні сусіди України є найбільш конкурентоспроможними країнами світу, що мають великі доходи та можливості для вирішення будь-яких питань. Потужна позиція цих держав багато в чому зумовлена тим, що вони впровадили на практиці принцип реального місцевого самоуправління. У Норвегії перший закон про місцеве самоврядування був прийнятий ще в 1877 році, і відтоді країна накопичила великий досвід у цій сфері. Можливо, нинішня модель місцевого та регіонального самоврядування Норвегії й не дуже оптимальна, але вона достатня для норвезького суспільства.

Норвезькі муніципалітети управляють фінансовими ресурсами і мають повноваження в галузі початкової освіти, охорони здоров‘я, соціальних послуг, інфраструктури. При населенні 4,7 млн. осіб у Норвегії діє 431 муніципалітет (комуна) і 19 областей. Це досить багато, тому вирішено провести реформу й скоротити їхню кількість. У наступному році передбачається залишити 12–14 областей і зробити посаду губернаторів виборною (зараз вони призначаються урядом). Число муніципалітетів також повинно зменшитися, але це питання просувається непросто. Є занадто малі комуни (до 200 людей), яким складно вирішувати ряд питань, але вони не хочуть поєднуватися із сусідніми комунами і втрачати свою автономію, тому що мають дуже сильні традиції. У контексті реформи виникає й таке важливе, кардинальне питання: чи необхідний взагалі в Норвегії середній (регіональний) рівень управління, чи достатньо держави та комун? У норвезькому суспільстві зараз триває дискусія про роль держави, регіональну організацію і місцеве самоврядуванні в Норвегії.

Розвиток економіки має першорядне значення як для муніципалітетів, так і для країни в цілому. У Норвегії валовий внутрішній продукт становить понад $350 млрд., половина з якого – $170 млрд. – це податки. $50 млрд. від цієї суми залишається на рівні комун, тому що в них дуже великі видатки. У середньому комуни витрачають на потреби населення у віці від 15 до 66 років $1,5 тис. на рік, а на людей віком понад 90 років – більш як $5–7 тис.

У Фінляндії та Норвегії досить високі ставки оподатковування, але ця система прозора і стійка. Закордонні компанії реалізують у нас інвестиційні плани, тому що знають, що протягом 30 років умови незмінні, і вони можуть планувати свої інвестиції. В Україні ефективній роботі іноземних інвесторів поки що перешкоджає недосконалість правової і фінансової системи. Але незважаючи на це закордонні фірми зацікавлені працювати тут. Наприклад, норвезькі компанії виявляють цікавість до підготовки та використання української робочої сили, науки, електронно-комп‘ютерних технологій, радіологічної сфери, металургії, важкої промисловості та ін. Найбільша норвезька компанія «Теленор» (співвласник „Київстар”), вартість якої оцінюється у $7–10 млрд., стабільно працює на ринку телекомунікацій України.

Дуже багато податків у Норвегії стягується на місцевому рівні. Натомість із загального бюджету комуни одержують частину ПДВ, частина податку на майно й прибуткового податку. Комуни мають й інші надходження – фінансові доходи від кредитів, власних інвестицій. Але через те, що парламент прийняв багато законів, які змушують муніципалітети виконувати конкретні зобов‘язання, наприклад у галузі початкової освіти, соціальних послуг тощо, всі комуни відчувають, що їхні економічні можливості обмежені й хочуть більше коштів для власного розвитку. Водночас, торік, уперше за багато років, у цьому секторі був отриманий прибуток – комуни заробили більше, ніж витратили.

У Норвегії діє виборна система місцевих органів влади. Ті, хто живуть у комуні, мають право вибирати: одна людина – один голос. Вибори в муніципальну раду, що складається з 15–16 депутатів, здійснюються за партійними списками. У Норвегії немає такої практики, коли якийсь підприємець або економічна сила прямо впливають на процес голосування. Наша політична та адміністративна системи дуже серйозно відрізняють економічні інтереси від політичних.

Норвегія готова поділитися своїм досвідом з Україною, розглядаючи це питання в європейському контексті. Ми зацікавлені в тому, щоб Україна стала ефективною країною з розвинутою економікою, надійним партнером у Європі. У цьому зв‘язку дуже важливо зробити правильний вибір моделі місцевого самоврядування.

Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства, узагальнив досвід Скандинавських країн, які впровадили ефективну систему місцевого самоврядування. Він наголосив, що Модель адміністративно-територіальної реформи в Україні, розроблена Інститутом трансформації суспільства, увібрала досвід цих країн як надзвичайно перспективний і придатний для України. Нам варто використати певні складові скандинавської моделі, які дозволили їм вирішити основні питання управління територіями, а саме:

- відсутність поділу на сільські та міські громади і подолання протиріччя між ними;

- система місцевого самоврядування, де відсутня така ланка, як райони, – залишилося лише два рівня самоврядування: комуна (чи муніципалітет) і графство (чи провінція);

- фінансова база, достатня для повноцінного функціонування та розвитку громади;

- відсутність поділу на міста районного, обласного, центрального підпорядкування, села, селища і т. д. Усі місцеві громади мають однакові права та уніфікований статус;

- значна частина централізованих органів не має вертикалі на місцевому рівні, тобто не існує такого дзеркального копіювання, як: прокуратура в місті — прокуратура в районі, СБУ в місті – СБУ в районі, податкова адміністрація в місті – податкова адміністрація в районі і т.ін.;

- у рамках місцевих влад створено контрольні палати, сформовані із депутатів, чиновників, представників громадських організацій, а також аудиторська фірма, яка здійснює моніторинг бюджету і доповідає місцевій раді та громадськості про виконання доходної і видаткової частин бюджету;

- на місцевому рівні відсутнє казначейство, яке розпоряджається грошима місцевих громад;

- кількісний склад територіальної громади штучно не регулюється попри зацікавленість держави у природному об’єднанні громад у більш потужні спільноти;

- чітко виписані функції громад, немає делегованих повноважень, які держава нав’язує громадам;

- місцеві громади обов’язково формують бюджет розвитку, що має велику інноваційно-інвестиційну складову;

- система місцевих виборів передбачає наявність відкритих партійних списків, де, з одного боку, фігурують партії, а з другого – персони. Особистості набирають голоси як члени конкретної партії і таким чином у виборчих округах конкурують партійні списки. Тоді зрозуміло, кого громада обирає ідеологічно і персонально.

Окрім основних положень концепцій місцевого самоврядування скандинавських країн, Інститут трансформації суспільства, розробляючи Модель адміністративно-територіальної реформи в Україні, врахував також польський, французький, німецький досвід у цій царині.

Олег Соскін наголосив, що українські міські голови мають зібратися на Всеукраїнську нараду, аби якнайшвидше приступити до законодавчого оформлення та здійснення адміністративно-територіальної реформи в Україні, яка є невідкладною. Керівники міст повинні висловити свою думку щодо цілей та механізмів цієї реформи, щоб вона максимально відбивала інтереси місцевих громад і йшла знизу, а не з урядових кабінетів.

Директор Інституту трансформації суспільства запропонував регламент проведення Всеукраїнської наради міських голів та проект її підсумкових резолюцій. При цьому він висунув ініціативу, щоб така нарада стала постійно діючим робочим органом із впровадження реформи.

Сергій Доля, Малинський міський голова, зауважив, що в Україні відсутня належна законодавча бази з питань адміністративно-територіальної реформи. Він також зазначив, що існує паралелізм функцій місцевого самоврядування та державної районної адміністрації, яка, по суті, дублює місцеву владу. Отже, виникає питання, а чи потрібна районна адміністрація взагалі? Сергій Доля вважає, що, окрім скандинавського досвіду можна скористатися й досвідом місцевого самоврядування Балтійських країн, з якими ми маємо спільну історію комуністичної доби.

Микола Чиколай, Коростишівський міський голова, звернув увагу на те, що Коростишеву було надане Магдебурзьке право ще у 799 році, однак сьогодні місто фактично підпорядковане райдержадміністрації. Тому необхідно якнайшвидше ліквідувати РДА, оскільки вони безпосередньо втручаються в діяльність міськвиконкомів та життя міських громад.

Андрій Колесник, Смілянський міський голова, сказав, що для успішного проведення Всеукраїнської наради міських голів, потрібно всім членам Оргкомітету проводити у своїх містах відповідні публічні заходи, у яких висвітлювати основні положення Моделі адміністративно-територіальної реформи, яку розробив Інститут трансформації суспільства.

Володимир Тимофієв, Фастівський міський голова, запропонував прискорити реалізацію Моделі адміністративно-територіальної реформи у формі законодавчих ініціатив, для того щоб запобігти втручанню у справи міських громад з боку державних облдержадміністрацій.

Василь Равлик, Сокирянський міський голова, запропонував запросити вище керівництво держави, а також представників ЗМІ на Всеукраїнську нараду, присвячену впровадженню адміністративно-територіальної реформи в Україні. Він також зазначив, що потрібно співпрацювати з Асоціацією міст України, тому що багато міст є членами цієї організації.

Ірина Сичова, Первомайський міський голова, сказала, що потрібно залучити до участі в нараді міських голів обласних центрів, бо у них зазвичай співпадають інтереси з міськими головами малих і середніх міст України.

Сергій Кошарук, Ковельський міський голова, сказав, що Всеукраїнській нараді міських голів має передувати проведення потужної піар-кампанії для формування відповідної громадської думки. Він запропонував колегам провести інформаційну кампанію у своїх містах на підтримку Моделі адміністративно-територіальної реформи в Україні, розробленої Інститутом трансформації суспільства.

Анатолій Федорчук, Бориспільський міський голова, висловив думку про необхідність інформування лідерів більшості політичних партій і громадських організацій про основні положення Моделі адміністративно-територіальної реформи в Україні, розробленої Інститутом трансформації суспільства.

Галина Чорна, Волочиський міський голова, запропонувала напередодні Всеукраїнської наради міських голів провести в містах України громадські слухання, де обговорити суть та можливості впровадження Моделі адміністративно-територіальної реформи.

Олексій Корпань, Золотоніський міський голова, підтримав ідеї міських голів, висловлені під час засідання Оргкомітету, але зауважив, що перед Всеукраїнською нарадою міських голів варто провести засідання сесій міських рад, аби депутатський корпус мав можливість ознайомитися і дати власну оцінку Моделі адміністративно-територіальної реформи в Україні, яку розробив Інститут трансформації суспільства.

Володимир Мельничук, Хмільницький міський голова, повідомив, що 28 квітня 2007 року Модель адміністративно-територіальної реформи, розроблена Інститутом трансформації суспільства, обговорювалась на апаратній нараді відповідальних працівників міської ради та її органів, де були присутніми 70 осіб. Була підтримана ідея про проведення Всеукраїнської наради міських голів. Володимир Мельничук висловив сподівання на співпрацю Інституту трансформації суспільства з Асоціацією міст України.

Учасники засідання Оргкомітету прийняли рішення про проведення Всеукраїнської наради міських голів у першій декаді липня 2007 року.


Прес-служба Інституту трансформації суспільства
  
[версія для друку]
[обговорити на форумі] [підписка на розсилку]
Шановні друзі!

Войцехiвський Вiталiй Олександрович,
Золотоніський міський голова
Із радістю представляю вам гарний та історично цінний куточок Черкащини - місто Золотоношу, яке розташоване на лівому допливі Дніпра р. Золотоношки. Історія міста сягає в глибину тисячоліть - перша писемна згадка про Золотоношу припадає на 1576 рік.

Користуючись нагодою, запрошую зацікавлених у співробітництві ділових людей відвідати древній град, аби впевнитися, що ми відкриті для налагодження бізнесових, туристичних та інших взаємовигідних зв'язків.

міська громада

    
  політичні партії
  громадські організації
  релігійні громади
  міські ЗМІ
  видатні люди

сервіс та відпочинок  

    
  готелі
  туристичні фірми
  торгівля
  театри/кіно
  ресторани/кафе
  транспорт

Курсы валют
Курсы валют
Курсы валютwww.visegradfund.org

Сайт розроблено в рамках міжнародного проекту "Партнерство малих міст України та малих міст країн Вишеградської групи (Словаччина, Чехія, Польща, Угорщина)", що вповаджується за сприяння Міжнародного Вишеградського Фонду (IVF).
TyTa