Безоплатна вторинна правова допомога — це правова допомога, що надається для захисту прав людини в суді за рахунок коштів Державного бюджету України.
Надання такої допомоги забезпечують 100 місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги по всій в Україні, які розпочали роботу з 1 липня 2015 року.
Лише в Черкаській області створено 4 таких центри: в м. Черкаси, Золотоноша, Сміла та Умань.
Золотоніський місцевий центр забезпечує доступ до безоплатної правової допомоги у цивільному та адміністративному процесах для цілої низки соціально-незахищених категорій громадян, а також свідкам і потерпілим у кримінальному провадженні, якщо вони належать до категорій, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу відповідно до вимог статті 14 ЗУ «Про безоплатну правову допомогу».
Як звернутися до центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги?
До місцевого центру за місцем свого фактичного проживання незалежно від місця реєстрації подають звернення особи, які досягли повноліття. Якщо ж звернення стосуються дітей, то повинні бути законні представники. Звернення осіб, визнаних судом недієздатними або дієздатність яких обмежена судом, подають опікуни або піклувальники.
Разом з особистим зверненням до Центру подають документи, що підтверджують належність заявника до однієї з вразливих категорій населення, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу. Потім приймають відповідне рішення по кожному конкретному випадку, зважаючи на специфіку питання і категорію особи. Центр забезпечує лише першу зустріч клієнта з адвокатом, який пройшов відбір і має право працювати в нашій системі. Держава оплачує лише послуги адвоката, а судові витрати лягають на плечі громадянина.
З метою забезпечення та розширення доступу до якісної безоплатної первинної та вторинної правової допомоги, відповідно до Плану заходів з реформування територіальних органів Міністерства юстиції та розвитку системи надання безоплатної правової допомоги, із 1 вересня 2016 року у смт. Драбів, смт. Чорнобай та м. Каневі відкрито бюро правової допомоги, які є структурними відділами Золотоніського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Мета бюро — розширити можливості для отримання безоплатної вторинної правової допомоги певним категоріям осіб, які потребують правової допомоги. Завдання - захист прав і свобод людей, покращення правової обізнаності та правової культури, наближення надання юридичних послуг до населення, надання юридичної консультації кваліфікованими фахівцями.
З початку жовтня 2016 року у місцевому центрі запрацював новий відділ - відділ представництва, який, на рівні з адвокатами, забезпечує:
- здійснення представництва інтересів осіб в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами на підставі довіреності, виданої особою, яка звернулася за наданням безоплатної вторинної правової допомоги;
- складення документів процесуального характеру за зверненням суб’єктів права на безоплатну вторинну правову допомогу після прийняття рішення про надання такої допомоги.
В Золотоніському місцевому центрі та бюро правової допомоги можна отримати наступні послуги:
- правову інформацію, консультації і роз”яснення з правових питань;
- складення заяв, скарг та інших документів правового характеру;
- представництво інтересів осіб в судах, інших державних органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;
- доступ до онлайн – сервісів Міністерства юстиції України.
З метою створення доступних умов для легалізації громадських формувань на Золотоніський МЦ з надання безоплатної вторинної правової допомоги покладено функцію з прийняття та видачі документів для державної реєстрації громадських організацій.
Станом на 29 грудня 2017 року, працівниками центру прийнято та надано кваліфіковану правову допомогу 4865 особам, переважно з питань спадкового, сімейного, земельного, житлового законодавства та соціального захисту, видано 406 доручень адвокатам та 248 доручень штатним працівникам для надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Для громадян, які мають потребу в безоплатній правовій допомозі , але в силу різних причин не мають можливості її отримати, звернувшись безпосередньо до місцевого центру або до бюро правової допомоги забезпечено роботу 36 дистанційних пунктів та надано правову допомогу 330 особам.
З метою спрощення доступу до безоплатної правової допомоги та задоволення потреб у правових послугах, осіб, які проживають або перебувають у віддалених населених пунктах протягом 2017 року здійснено 48 виїздів та надано правову допомогу 247 особам.
З метою підвищення рівня правової обізнаності громадян щодо їх прав та захисту вразі порушення, протягом 2017 року фахівцями центру проведено в навчальних закладах, установах та організаціях близько 287 правопросвітницьких заходи у формі виховних годин, бесід, зустрічей, круглих столів, семінарів, правових уроків, бесід, флешмобів тощо та висвітлено в засобах масової інформації (газетах та радіо) 126 інформаційних матеріалів з правової тематики.
Куди звернутися за безоплатною вторинною правовою допомогою?
Золотоніський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою: м. Золотоноша, вул. Новоселівська, 1, 2 поверх, офіс 17.
Графік роботи Центру: Пн-Пт: 09:00 — 18:00 (без обідньої перерви), тел.: (04737) 2-35-83.
Адреси бюро:
Відділ “Канівське бюро правової допомоги”:
м. Канів вул. Шевченка, 6, другий поверх (приміщення Ощадбанку) контактний тел. (04736) 3-69- 62 (керівник — Васильченко Олена Володимирівна).
Відділ “Драбівське бюро правової допомоги”:
смт. Драбів, вул. Шевченка, 11 (колишнє приміщення юстиції) контактний тел. (04738) 3-02-59 (в.о. начальника відділу — Носенко Володимир Михайлович).
Відділ “Чорнобаївське бюро правової допомоги”:
смт. Чорнобай, вул. Центральна, 211 (колишнє приміщення юстиції) контактний тел. (04739) 2-34-57 (керівник — Копійка Інна Миколаївна).