головна
міські оголошення
робота і навчання
міський форум
візитівка міста історія символіка міські новини фотогалерея мапа
  

міська влада

  
  
  міський голова
  міська рада
  міськвиконком
  Стратегія розвитку міста до 2020 року
  міський бюджет
  державні закупівлі
  регуляторна політика
  державний адміністратор міста
  адміністративні послуги
  Очищення влади
  комунальні підприємства
  участь у проектах
  контакти

  
  

економіка міста

  
  
  стан економіки
  план соціально-економічного розвитку
  підприємства міста
  фінансові установи
  бізнес-інформація
  розвиток малого підприємництва
  пропозиції для інвесторів

  
  

гуманітарна сфера

  
  
  освіта
  охорона здоров'я
  культура
  історичні пам'ятки
  спорт

  
Архів
Українські міста в Iнтернеті

Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика   Міські новини

  
12-02-2016

Актуальний коментар. Головний освітянин області про фінансування профтехосвіти

Валерій Данилевський, начальник управління освіти і науки Черкаської облдержадміністрації:

– Нещодавно значного фахового та суспільного резонансу викликала ситуація, в якій опинилися професійно-технічні навчальні заклади нашої країни: нововведення до бюджетного законодавства практично поставили під питання належне функціонування ПТНЗ, які є не тільки «кузнею» робітничих кадрів, але й інструментом соціального захисту категорійних осіб (діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування; мають одного з батьків; з сімей, що потрапили в складні життєві обставини, з малозабезпечених сімей; з фізичними та/або розумовими вадами).

Означені проблеми викликало прийняття Закону України від 25.12.2016 “Про державний бюджет України на 2016 рік” та пов’язаного з ним Закону “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України”, за якими видатки на фінансування підготовки робітничих кадрів у професійно-технічних та інших навчальних закладах були передані з державного до місцевих бюджетів. Також Кабінету Міністрів України були визначені завдання забезпечити передачу з державної у комунальну власність відповідних установ, закладів та організацій професійно-технічної освіти. Одночасно була скасована субвенція на підготовку робітничих кадрів з державного бюджету, яка у 2015 році становила близько шести мільярдів гривень.

При цьому передбачалось, що фінансування видатків на підготовку робітничих кадрів здійснюватиметься за рахунок зростання доходів загального фонду місцевих бюджетів.

У цій ситуації міста обласного підпорядкування не завжди виявилися готовими до реагування на такі нові виклики. Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» у місцевих бюджетах передбачено на утримання ПТНЗ 134 509,7 тис. грн., що становить 83,5 % від планових призначень 2015 року. Бюджетні призначення на поточний місяць мають ПТНЗ, що утримуються з бюджетів міст Черкаси, Сміла та обласного. Лише на І квартал 2016 року заплановано кошти для ПТНЗ міст Ватутіне, Золотоноші та Умані.

Якщо навчальні заклади системи профтехосвіти Сміли, Золотоноші, Ватутіного, Умані частково та повністю повирішували питання фінансування, то в Каневі виникло питання фінансування навчального закладу з екстериторіальним розміщенням майнових комплексів: у структуру ДНЗ «Канівське вище професійно-технічне училище», – одного з найунікальніших профтехзакладів не тільки на Черкащині, але і в цілому по Україні, адже там готують кваліфікованих робітників для високоточних програмних станків, тобто за сучасними технологіями – входить три цілісних майнових комплекси: лише один з них знаходиться у місті Каневі, а два – в сільській місцевості. Депутати Канівської міської ради відмовилися передбачати асигнування для ПТНЗ, що функціонує на його території, що призвело до затримки з виплатою заробітної плати, стипендій, оплати харчування учнів пільгових категорій та енергоносіїв на загальну суму 772,5 тис. грн.

Це спричинило велику соціальну напругу: були звернення і на Кабінет Міністрів України, і в Адміністрацію Президента України, і до народних депутатів Верховної Ради України, Комітет ВРУ з питань науки і освіти. Більше того, відбувалися акції протесту, в яких брали участь, зокрема, черкаські освітяни.

Тож, зважаючи на значний суспільний резонанс, 4.02.2016 Верховною Радою України були внесені зміни до Бюджетного кодексу України в частині виділення з державного бюджету місцевим бюджетам на утримання ПТНЗ освітньої субвенції та субвенції на підтримку підготовки робітничих кадрів у професійно-технічних навчальних закладах, і цими змінами були виділені обласному бюджету субвенції, що дає можливість покращити стан фінансування означених навчальних закладів.

Всього на утримання ПТНЗ область отримає додатковий фінансовий ресурс у сумі 69 678,6 тис. грн., з них :

-        освітня субвенція у сумі 25 473,0 тис. грн., у тому числі м. Черкаси – 6 802,0 тис. грн., обласний бюджет – 18 671,0 тис. грн.;

-        субвенція на підтримку підготовки робітничих кадрів у професійно-технічних навчальних закладах у сумі 30 321,0 тис. грн. у тому числі м. Черкаси – 8 555,0 тис. грн., обласний бюджет – 21 766,0 тис. грн.;

-          стабілізаційна дотація у сумі 13 884,6 тис. грн. (постанова Кабінету Міністрів України від 04.02.2016 № 41).

Отож, щодо фінансування сфери ПТО в області, то на сьогодні, загалом, можемо говорити про розв’язання означеної проблеми. Усі ПТНЗ залишаються на обласному утриманні, (окрім міста Черкаси) де ми можемо централізовано впливати на цей процес і більш широко підходити до підготовки робітничих професій, ставити загальнообласні завдання, організовувати на належному рівні співпрацю з роботодавцями, здійснювати системне планування роботи.

Водночас черкаські міські заклади профтехосвіти залишилися на фінансуванні міського бюджету, а це – 5 практично найпотужніших навчальних закладів на сьогоднішній день, і вони, по великому рахунку, в такій кількості місту не потрібні. Тому проблему вирішено десь на 70% відсотків, соціальна напруга знята, тим більше, що Черкаси знайшли кошти на утримання означених навчальних закладів. Втім, очевидно, що підхід не змінився: якщо вирішення проблеми перенесене на обласний рівень, то він має бути однаковим для всіх. Питання підготовки робітничих кадрів для галузей економіки не є місцевою проблемою. Виходить певна невідповідність щодо частини ПТНЗ (ред. – стосовно ПТНЗ міста Черкаси). Також наразі не відпрацьовано і підзаконні акти щодо засад управління системою професійної освіти на рівні окремих міст. 
  
[версія для друку]
[обговорити на форумі] [підписка на розсилку]
Шановні друзі!

Войцехiвський Вiталiй Олександрович,
Золотоніський міський голова
Із радістю представляю вам гарний та історично цінний куточок Черкащини - місто Золотоношу, яке розташоване на лівому допливі Дніпра р. Золотоношки. Історія міста сягає в глибину тисячоліть - перша писемна згадка про Золотоношу припадає на 1576 рік.

Користуючись нагодою, запрошую зацікавлених у співробітництві ділових людей відвідати древній град, аби впевнитися, що ми відкриті для налагодження бізнесових, туристичних та інших взаємовигідних зв'язків.

міська громада

    
  політичні партії
  громадські організації
  релігійні громади
  міські ЗМІ
  видатні люди

сервіс та відпочинок  

    
  готелі
  туристичні фірми
  торгівля
  театри/кіно
  ресторани/кафе
  транспорт

Курсы валют
Курсы валют
Курсы валютwww.visegradfund.org

Сайт розроблено в рамках міжнародного проекту "Партнерство малих міст України та малих міст країн Вишеградської групи (Словаччина, Чехія, Польща, Угорщина)", що вповаджується за сприяння Міжнародного Вишеградського Фонду (IVF).
TyTa