головна
міські оголошення
робота і навчання
міський форум
візитівка міста історія символіка міські новини фотогалерея мапа
  

міська влада

  
  
  міський голова
  міська рада
  міськвиконком
  Стратегія розвитку міста до 2020 року
  міський бюджет
  державні закупівлі
  регуляторна політика
  державний адміністратор міста
  адміністративні послуги
  Очищення влади
  комунальні підприємства
  участь у проектах
  контакти

  
  

економіка міста

  
  
  стан економіки
  план соціально-економічного розвитку
  підприємства міста
  фінансові установи
  бізнес-інформація
  розвиток малого підприємництва
  пропозиції для інвесторів

  
  

гуманітарна сфера

  
  
  освіта
  охорона здоров'я
  культура
  історичні пам'ятки
  спорт

  
Архів
Українські міста в Iнтернеті

Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика  

    Історичні пам'ятки

  
    
  
Перелік історичних пам’яток Золотоноші

Пам'ятник загиблим радянським воїнам і громадянам (Меморіальний парк)
Скульптор Борис Павлович Микитенко, архітектори Ігор Сидорович Ланько, Олександр Станіславович Ренькас, Олексій Іванович Заваров. Будівельник Київське   творчо-виробниче   об'єднання   «Художник»   та трудові колективи міста та району. Відкрито 9 травня 1988 року. Являє   собою   багатофігурну   скульптурну   композицію,   встановлену на земельному кургані в центрі парку поряд з братськими могилами радянських воїнів та закатованих фашистами громадян, яка увічнює нескореність духу радянського народу в роки Великої Вітчизняної війни.
Скульптурна композиція виконана з сірого граніту Старобабанського кар'єру. Її висота – 9,7 м, розміри фігури   –   5,2   м,   загальна висота пам'ятника – 12,7 м.

Братська могила радянських воїнів (вул. Енгельса – вул. Шевченка)
Встановлено в 1950 році. Пам'ятник (скульптура воїна на повний зріст) розташований на штучному підвищенні й обгороджений залізною огорожею. Даних про загиблих і кількість похованих немає.

Братська могила радянських воїнів (міське кладовище по вул. Пролетарській)
Пам'ятник встановлено в 1965 р., виготовлений з гіпсу та цегли, на плитах – імена загиблих.

Братська могила радянських воїнів (при виїзді з хутора Згар)
Могила розташована біля дороги Київ-Дніпропетровськ на горі. Утворилась в результаті перезахоронення останків воїнів Радянської армії з братських та індивідуальних могил в селах: Хрести, Деньги, Кропивна і Макіївка. У ній поховано 5 сержантів і 87 солдатів. На могилі фігурний пам'ятник. Обгороджена металевою огорожею.

Пам'ятний знак «Танк – Т-34» на честь воїнів-визволителів (вул. Шевченка – вул. Черкаська)
Архітектор М.Ф. Кириленко. Танк (бортовий номер 239) встановлено на залізобетонному постаменті, форми зрізаної піраміди встановлено в 1976 році. На фасаді постаменту накладними літерами напис: «Нынешнее и грядущие поколения всегда будут преклонятся перед силой духа нашего народа, перед доблестью воинов Советской армии».
Постамент облицьований гранітною плиткою. Розміри постаменту 3,8 х 7,2 х 3 м.

Пам'ятник О.М. Баху (подвір'я школи № 5)
Автор – вчитель школи-інтернату П.О. Швидкий. Скульптура виготовлена в майстерні Золотоніської школи-інтернату. Відкрито 22 грудня 1967 року на честь 110-річчя з дня народження вченого. Спочатку стояв у сквері імені Баха, а потім перенесений на подвір'я школи.
Бюст встановлено на постамент, що має форму чотиригранного прямокутника. Скульптура з тонованого гіпсу

Пам'ятник В.І. Леніну (центральна площа міста)
Скульптор П.Ф. Мовчун, архітектори О.А. Гайдученя та П.П. Безродний. Відкрито 3 листопада 1976 року.
Пам'ятник являє собою бронзову постать В.І. Леніна висотою 5 м. Встановлено на гранітному постаменті висотою 4,44 м.

Стела, на якій викарбовано текст телеграми В.І. Леніну
Встановлено в 1970 році. На гранітній плиті викарбовано текст телеграми (центральна площа поряд з пам'ятником Леніну).

Городище (на окраїні х. Ярки за 1,5 км. На північний схід від Золотоноші)
У 10-13 столітті було укріплене поселення руського племені полян. Під час монголо-татарської навали 1239 року – Городище зруйновано. Має мисоподібну форму. 3 трьох боків обмежене крутими схилами, а з четвертої – майже зруйнованим валом. Городище розорюється, внаслідок чого руйнується культурний шар та укріплення Городище.
Довжина – 300 м., ширина 100 м, висота валу 0,5 м.

Будинок чоловічої гімназії (нині будинок дитячої та юнацької творчості)
Збудовано в 1910 році за проектом техніка Золотоніського земства архітектора А.Ф. Балавенського. У 1943 році німці спалили приміщення. У 1957 році приміщення відбудовано. 3 1910 по 1919 рік тут була чоловіча гімназія. В 1911 році вступив на навчання С.Д. Скляренко. На другому поверсі праворуч від сходів клас де він навчався.
Будинок двоповерховий. Розміри – 49 x 33 x 11,5. Фундамент бутобетонний. Стіни і перегородки цегляні. Дах покритий шифером. Вікна стулкові арочного типу. По фасаду між вікнами виступають колони.

Меморіальна дошка на фасадній стіні БДЮТ (колишньої чоловічої гімназії)
У 1962 році на фасадній стіні встановлено мармурову дошку з написом: «тут у 1911-1919 роках навчався видатний український письменник Семен Дмитрович Скляренко 26.ІХ.1901-7.Ш. 1962 рр.»
Розміри меморіальної дошки 0,62 x 0,06 x 0,4 м.

Будинок Золотоніського земства, в якому у 1919 році перебував повітовий ревком (будинок райдержадміністрації)
Збудовано у 1909-1911 рр. за проектом техніка Золотоніського земства архітектора А.Ф. Балавенського. До 1918 року це був будинок земських повітових зборів. 3 1919 року - повітовий військово революційний комітет. 3 1920 року виконком Золотоніської районної ради депутатів трудящих. У 1967 році встановлено меморіальну дошку з написом «У цьому будинку в 1919 р. перебував Золотоніський повітовий військово-революційний комітет»
Будинок двоповерховий, фундамент бутобетонний. Стіни і перегородки цегляні Дах покритий шифером. На фасадній стороні другого поверху стулкове вікно арочного типу. Розміри будинку 49 x 15,6 x 13,58 м. Розміри дошки 0,58 x 0,02 x 0,4 м.

Будинок колишньої аптеки (вул. Черкаська, 2)
Збудовано у 1908 році за проектом техніка Золотоніського земства архітектора А.Ф. Балавенського. Будинок належить М.Г. Вербицькому, який на першому поверсі мав приватну аптеку, а на другому мешкав сім'єю.
Будинок двоповерховий, фундамент бутобетонний. Стіни і перегородки цегляні на вапновому розчині. У 1963 році був перекритий шифером. Розміри 26,5 x 23,7 x 9,75 м.

Меморіальна дошка на будинку О.П.Бараннікова (вул. Січова)
Встановлена на будинку де жив вчений - індолог, академік АН СРСР О.П. Баранніков

Барельєф генерала В.Т. Обухова (нині міськрайонний центр зайнятості населення по вул. Обухова)
Відкрито 23 вересня 1991 року. На пам'ятній дошці з барельєфом В.Т. Обухова напис: «Вулицю названо на честь героя Радянського Союзу генерал-лейтенанта В.Т. Обухова, війська якого 23 вересня 1943 року визволили місто Золотоношу від німецько-фашистських загарбників».

Пам'ятний знак у пам'ять про розстріляних фашистами єврейських громадян (Пагорб по об'їзній дорозі біля х. Ярки
Побудовано в 1996 році. Автор – Я.Л. Брагінський – член товариства єврейської культури.
На стеллі з червоного мармуру встановлена менора (семисвічник) 1,5 км від Золотоноші).

Пам'ятний знак жертвам Голодомору 1932-1933 рр.
3 нагоди відзначення 60-річчя голодомору на міському кладовищі було встановлено гранітну плиту в пам'ять про жертви того періоду. Відкрито у вересні 1993 року. У 2002 році із міського цвинтаря по вул. Пролетарській пам'ятний знак перенесений до меморіального парку міста.

Меморіальна дошка на лікеро-горілчаному заводі (вул. Січова)
В 1941 році на Золотоніському ЛГЗ випускались пляшки з про танковою запалювальною сумішшю, якими постачався Південно-Західний фронт. У пам'ять про це на фасаді адмінбудинку встановлено меморіальну дошку.

Пам'ятник герою Вітчизняної війни 1812 року Генерал-лейтенанту Д.П. Невіровському (вул. Шевченка)
Відкрито 30 жовтня 1996 року. Являє собою бронзове погруддя встановлене на гранітному постаменті. Виконане з бронзи висотою 1,1 7м. Постамент виготовлений у вигляді зрізаної піраміди з сірого граніту висотою 2,45 м. Загальна висота 3,62 м.

Пам'ятник присвячений пам'яті воїнам-інтернаціоналістам, які загинули в Афганістані (меморіальний парк міста)
Встановлений 3 листопада 2006 року в Золотоніському меморіальному парку, на постаменті з граніту бронзова скульптура. Ініціатори створення пам'ятника – Золотоніська міськрайонна спілка ветеранів Афганістану. Автор Георгій Чуєнко.

Пам'ятник учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС (меморіальний парк міста)
Встановлений 14 грудня 2007 року в Золотоніському меморіальному парку. Виконаний з чорного каменя габро. Автор — голова спілки Чорнобильців М.Г. Регурецький.

Пам'ятник Т.Г. Шевченку (парк ім. Т.Г. Шевченка)
Відкрито 20 липня 1993 року. Архітектор А.О. Гайдученя. Скульптор П.Ф. Мовчун. Пам'ятник являє собою бронзову фігуру встановлену на гранітному постаменті на площі при вході в парк культури та відпочинку вул. Т.Г. Шевченка. Фігура виконана з бронзи. Висота 3,45 м. Постамент гранітний з полірованих блоків висотою 1,55 м. Загальна висота 5 м.

Будинок жіночої гімназії (приміщення технічної школи, вул. Черкаська, 14)
Збудовано в 1902 році за проектом техніка Золотоніського земства архітектора А.Ф. Балавенського. 3 1904 по 1920 рр. тут існувала гімназія. Після ліквідації гімназії будівля була передана під школою № 1, яка знаходилась в ній до самої війни. Під час ВВВ в стінах школи знаходилась жандармерія, котру підпалили німці. Після війни приміщення було відбудоване і з 1948 року почала функціонувати технічна школа. Будинок двоповерховий, фундамент бутобетонний. Стіни і перегородки цегляні. Стіни обкладені облицювальною плиткою.

Колишнє приміщення театру Маринича-Яковенка (районний будинок культури, Театральний проїзд)
Збудовано в 1910 році за проектом техніка Золотоніського земства архітектора А.Ф. Балавенського. На сцені театру почала свою сценічну діяльність народна артистка СРСР Н.М. Ужвій.

Пам'ятник В.І. Леніну (територія ремонтно-механічного заводу)
Пам'ятник відлито на ремонтно-механічному заводі ливарником А.Ф. Карпенком у 1926 році.
Погруддя встановлено на чотирикутному постаменті та пофарбовано у сірий колір

Пам'ятник Т.Г.Шевченку на подвір'ї санаторної школи інтернат
Гіпсове погруддя встановлено на чотирикутному постаменті

Пам'ятник жертвам єврейського погрому 1920 року (Єврейське кладовище)
[версія для друку]
  
Шановні друзі!

Войцехiвський Вiталiй Олександрович,
Золотоніський міський голова
Із радістю представляю вам гарний та історично цінний куточок Черкащини - місто Золотоношу, яке розташоване на лівому допливі Дніпра р. Золотоношки. Історія міста сягає в глибину тисячоліть - перша писемна згадка про Золотоношу припадає на 1576 рік.

Користуючись нагодою, запрошую зацікавлених у співробітництві ділових людей відвідати древній град, аби впевнитися, що ми відкриті для налагодження бізнесових, туристичних та інших взаємовигідних зв'язків.

міська громада

    
  політичні партії
  громадські організації
  релігійні громади
  міські ЗМІ
  видатні люди

сервіс та відпочинок  

    
  готелі
  туристичні фірми
  торгівля
  театри/кіно
  ресторани/кафе
  транспорт

Курсы валют
Курсы валют
Курсы валютwww.visegradfund.org

Сайт розроблено в рамках міжнародного проекту "Партнерство малих міст України та малих міст країн Вишеградської групи (Словаччина, Чехія, Польща, Угорщина)", що вповаджується за сприяння Міжнародного Вишеградського Фонду (IVF).
TyTa